Київський драгунський полк


Київський драгунський полк в бою з польськими уланами Наполеона

Полк сформований 30 серпня 1668 малоросійським гетьманом Дем`яном Многогрішним як 1-й Київський кампанейський (охочекомонний) козачий полк з тих козаків, що не належали до провінційних малоруських козачих полків. Полк був призначений для охорони гетьмана й утримувався за рахунок казни.

Малоросійський гетьман Дем`ян Многогрішний24 серпня 1775 кампанійці були поповнені за рахунок малоруських козаків і переформовані графом Рум`янцевим-Задунайським у регулярний легкокінний полк. 28 червня 1783 року полк був переформований князем Потьомкіним до складу з шести ескадронів і пойменований Київським легкоконным полком малоросійської кінноти.

Взагалі, в різні часи полк переформовувався достатьо часто і був легкокінним, карабінерним, кірасирським, гусарським; з 31 березня 1801 – Наказом Імператора Олександра I перейменований в Київський драгунський полк.

Прапор Київського драгунського полкуКиївський драгунський полк брав активну участь в наполеонівських війнах. У 1806 році – вирушив в Прусський похід у складі корпусу Беннигсена. 14 грудня 1806 – відзначився при захисті переправи через р. Нарев при Пултусці. Брав участь у битвах при Гейльсбергу і Фрідленді, а з 1809 року – в Галіційському поході у складі корпусу Голицина.

У Вітчизняну війну 1812 року – у складі 2-ої Західної армії з боями відступав від Волковиська до Смоленська. 24 серпня 1812 – У Шевардіно київські драгуни двічі атакували поляків і розігнали їх, втративши пораненим шефа полку. При Бородині полк був призначений в резерв 2-ої армії і брав участь в декількох атаках. Бився при Малоярославці, Вязьмі і Красному.

Битва під Лейпцігом 16 жовтня 1813 року. Художник: В.І.Мошков, 1815 р.

Під час Закордонних походів Російської армії, в 1813 році – у складі корпусу барона Корфа (Сілезька армія) Київський драгунський полк брав участь у битвах при Люцені і Бауцені, у боях у Гельмдорфа, Левенберга (захопив 6 гармат і 714 полонеників) і Кацбаху. В битві при Лейпцігу фронтальною атакою перевернув французьку кінноту і захопив 7 гармат. 7 жовтня кияни першими увірвалися в місто і захопили в полон 2 генералів, 26 офіцерів і батальйон піхоти. Шеф полку Георгій Арсеньович Еммануель з 14 драгунами особисто узяв в полон корпусного командира Лористона. У 1814 році Київський драгунський полк брав участь у битвах при Реймсі, Трильпорі і Мо.

Георгій Арсеньович ЕммануельНа початку XIX століття шефами Київського драгунського полку були генерал-майор Іван Федотович Заболицький (з 1800 по 1803 рік), генерал-майор Петро Миколайович Львов 2-й (1803-1809), полковник (з 1812 генерал-майор, з 1814 генерал-лейтенант) Георгій Арсеньович Еммануель (1809-1814). У цей період полком командували полковник Отто Іванович Ребіндер, полковник Георгій Арсеньович Еммануель та підполковник Савва Якович Семека.

За мужність і героїзм, проявлені у боях з ворогом Київський драгунський полк відмічений Георгіївським штандартом з написом «За отличие против неприятеля в сражениях у Кацбаха 14 августа 1813 года», а також знаками на головні убори з написом «За отличие».




Вірне Козацтво

Навігація

Пошук


Останні публікації


ПО УКРАЇНІ


Службове

Справжня Україна