Гусарська балада починалася в Дубенському замку


Гусарська балада починалася в Дубенському замку

Пам’ятний радянський фільм «Гусарська балада», в якому кінорежисер Ельдар Рязанов показав душевні взаємини поручника Ржевського та Шурочки, переодягненої корнетом, своїм прототипним корінням сягає древнього Дубенського замку.
Образ Шурочки Азарової створено на основі життєпису кавалерист-дівиці Надії Дурової, що брала участь у Вітчизняній війні 1812 року. Вона під виглядом юнака потрапила до війська й берегла свою таємницю десять літ, а потім описала свої пригоди в книжці «Кавалерист-дівиця», яку хвалив Пушкін. У ній авторка пише про своє перше гусарське завдання і перше сердечне захоплення саме у той час, коли перебувала у дубенській цитаделі.

Дубенський замок

— Персона Надії Дурової в літописі дубенської землі дещо затінена образами Суворова, Кутузова, Мазепи, літературним героєм Тарасом Бульбою, — розповідає письменник, науковець, краєзнавець Микола Пшеничний. — Але саме завдяки Дуровій реальним постає побут Дубна, мирські та військові відносини 200-річної давності.

Потрапила Надія Дурова (під іменем корнета Олександра Соколова) в Дубно, коли виконувала військове доручення. Тоді вона уже здійснила свою мрію — видати себе за чоловіка і потрапити на військову службу.

Отож у Дубно юний корнет Соколов прибув з депешею для графа Суворова, чий штаб містився у тутешньому замку. Військових дій тоді не було, а лише розважальні бали. Туди й запросили гостя.

Дубенський замок

Надія Дурова пише про це: «Дубно. Граф Суворов готується дати завтра пишний бал. Він сказав мені, що, доки не закінчиться святкування, я не отримаю дорожного листа; що я повинен танцювати на балу; і він це ставить мені в обов’язок… Великі зали суворовського дому були наповнені блискучим сяйвом. Музика гриміла. Помітивши, що я не танцюю і навіть не входжу туди, де дами, Суворов запитав у мене причину… Станкович, його ад’ютант, поспішив відповісти за мене: «Він, ваше сіятельство, боїться жінок, соромиться їх і не знає, як з ними поводитися!»  «Справді? — поцікавився Суворов, — якщо так, то це непробачно. Ходімо зі мною, юний друже, треба зробити початок». Опісля він взяв мене за руку і привів до молодої і прекрасної княгині Любомирської. Представив оригінально: «A la vue de ses fraіches couleurs vous pouvez bіen devіner qu’іl n’a pas encore perdu sa vіrgіnіte», тобто: «Судячи з його рум’янця, ви, мадам, легко можете здогадатися, що він ще зовсім юний орел». Станкович тоді справді не помилився, сказавши, що я боюся жінок. Бо варто котрійсь із них подивитися на мене пильно, щоб змусити мене почервоніти: мені здається, що той погляд пронизує мене, що компаньйонша з одного мого вигляду вгадує мою таємницю, і я з великим острахом поспішаю сховатися від жіночих очей!»

Дубенський замок, Палац Любомирських

Надії Дуровій вдавалося приховувати свою таємницю десять років. Більше того, вона у боях із французами виявляла хоробрість. Одного разу врятувала пораненого офіцера, за що була нагороджена Георгіївським хрестом і отримала офіцерський чин.

А секрет видала випадково — перед боєм написала листа батькові й вибачалася за втечу із дому, за перевтілення в чоловіка. Цей лист у столиці потрапив до батькового знайомого генерала, а той доповів «нагору». Чутка про кавалерист-дівицю дійшла до Олександра І. Дурову позбавили зброї та свободи пересування і відправили до Петербурга. Невдовзі імператор таки дозволив Надії Дуровій залишитися в армії під ім’ям Олександрова Олександра Андрійовича, похідним від батьківського.

Дурова брала участь у Бородінській баталії, отримала поранення у ногу — осколком від ядра. Пізніше служила ординарцем у Кутузова. У 1816 році пішла у відставку у званні штаб-ротмістра. І надалі ходила в чоловічому костюмі, всі листи підписувала прізвищем Олександров, сердилась, коли зверталися до неї як до жінки, і відрізнялася дивацтвами.

Дубенський замок

— Зрештою, не будучи диваком, не станеш письменником, — каже Микола Пшеничний. Він на посаді наукового співробітника Державного історико-культурного заповідника Дубна чимало уваги приділив перебуванню на Волині знаних особистостей. — Отже, маючи талант до слова, Надія Андріївна взялася за мемуари. Книга «Кавалерист-дівиця» мала неймовірний успіх. Дурову вважають прототипом Шурочки в «Гусарській баладі». А те, що вона саме у нашому місті Дубні пройшла бойове хрещення і по службі, і по «щему серця», випадок неординарний і символічний. Бо якби не було дубенської сторінки в життєписі Н. Дурової, по-іншому склалася б її доля, а ми не мали б багатьох яскравих свідчень про наш край, які є в романі «Кавалерист-дівиця».

Євген Цимбалюк, Олександра Юркова
“Голос України”, газета Верховної Ради України

Надбрамний герб Дубенського замкуP.S. Дубенський замок — фортеця в місті Дубно Рівненської області. Визначна пам’ятка історії, культури та архітектури України. Виник як фортеця волинян у Х ст. Протягом Х—ХІІІ ст. існував як дитинець літописного Дубна. Зруйнований монголами в 1240—1241 рр. Приблизно в кінці XIV — початку XV ст. князь Федір Острозький спорудив дерев’яно-земляне укріплення, яке мало дещо інший вигляд, аніж тепер. Ця споруда була оточена земляними валами, огороджена дерев’яним частоколом по периметру і тісно забудована всередині житловими та господарськими приміщеннями. Датою спорудження Дубенського замку офіційно вважається 1492 рік.

У XVI ст. замок мав на озброєнні 73 гармати. Арсенал постійно поповнювався за рахунок власної ливарної майстерні. На території замку розташовані два палаци: з південного боку — палац князів Острозьких, а навпроти нього, з північного боку — палац князів Любомирських. Праворуч від входу в палац, над першим поверхом, зберігся невеличкий фрагмент середньовічного орнаменту, на основі якого, по периметру, співробітники Дубенського заповідника відтворили те, що сотні років прикрашало цю пам’ятку історії, культури, архітектури. У палаці свого часу зберігалися цінні архіви князів Острозьких, Заславських, Любомирських, Сангушків та Конєцпольських.

Замок, заснований як родовий маєток князів Острозьких, переходив через шлюби від однієї князівської династії до іншої. Наприкінці XIX ст. був проданий військовому відомству. Зараз у Дубенському замку діє музей, організовуються екскурсії та різноманітні виставки, проводяться освітні та культурні заходи.
Вірне Козацтво

Навігація

Пошук


Останні публікації


ПО УКРАЇНІ


Службове

Справжня Україна