У Полтаві відкрито виставку, присвячену генерал-фельдмаршалові Івану Паскевичу


У Полтаві відкрито виставку, присвячену генерал-фельдмаршалові Івану Паскевичу

Сьогодні у Полтавському художньому музеї імені Миколи Ярошенка відкрили виставку під назвою «Іван Паскевич. Погляд крізь століття». На ній представлено 140 художніх творів та речових доказів. До експозиції увійшли твори образотворчого мистецтва: живопис, графіка, портретна мініатюра, скульптура малих форм, а також зразки модельєрного та декоративно-прикладного мистецтва, меблі стилю ампір, рідкісні старовинні книги, портрети Івана Паскевича. Серед виконавців останніх — видатні західноєвропейські та російські портретисти: Фрідріх Рандель, Франц Крюгер, Джордж Доу, Орест Кипренський. Портрет Паскевича виконав і Тарас Шевченко.

У Полтаві відкрито виставку, присвячену генерал-фельдмаршалові Івану Паскевичу

Паралельно з експонатами, які безпосередньо розповідають про життя видатного фельдмаршала виставили і живописні портрети російських імператорів Павла І, Миколи І, Олександра І, хромолітографію «Взяття міста Вязьми», гравюру «Взяття штурмом зовнішніх укріплень Варшави…», літографію «Переправа через ріку Араз під проводом генерала Паскевича» та інше. Представили відвідувачам і гравюру англійського гравера і художника Томаса Райта за оригіналом Джорджа Доу — «Портрет І. І. Дібіча-Забалканського».

Чому на виставці «Іван Паскевич. Погляд крізь століття» представлені портрети російських імператорів, різні скульптури, вази тощо? Алла Тимошенко, заввідділом науково-масової та виставкової роботи Галереї мистецтв, зазначила на це: усе це стосується розкриттю образу епохи Паскевича, його лінії життя та політики того періоду. Також Алла Тимошенко прокоментувала і те, що за картина розташована прямо по центру виставкової зали і чому там знаходиться саме вона.

У Полтаві відкрито виставку, присвячену генерал-фельдмаршалові Івану Паскевичу

— У трактуванні самого силуету дуже цікаво розкривається сама людина: немає спіральної лінії. Паскевич же, справді, грудьми захищав Вітчизну, — розповіла Алла Тимошенко. — А те, як він романтично дивиться… На задньому плані — хмари … Дуже м’які лінії обличчя … За якістю живопису — чудово! Вбачається оригінальна школа. Чудовий романтичний образ. Зовнішній вигляд витончений і досить яскравий. Мундир показує неординарність особистості: це не просто нагороди, а за кожною — стоять поранення. Чому ця картина в центрі? Я можу сказати тільки свою думку: за тонкощами виконання портрета ця робота Паскевича найкраща. Сказано, що це робота невідомого художника, але у нас є передумова, що виконав її Джордж Доу — і писав не просто на замовлення імператорського двору, а взагалі, щоб представити гордість Російської Імперії.

У Полтаві відкрито виставку, присвячену генерал-фельдмаршалові Івану Паскевичу

Подивитися на виставці можна було і на такі експонати, як картина, на якій зображено Гомельський палац родини Паскевичів, пам’ятники І. Паскевича в Гомелі (Білорусь) та у Варшаві, герб родини Паскевичів, карманний годинник з портретом генерала-фельдмаршала І. Паскевича тощо. Проте фотографувати це все відвідувачам заборонили. Дозволялося хіба знімати здалеку та з людьми на фоні. Та любов полтавців до Паскевича виявилася настільки великою, що ніякі заборони не зупинили їх на шляху до бажаних знімків. Пару кадрів з підпілля вони усе одно зробити встигли.

У проекті «Іван Паскевич. Погляд крізь століття» узяли участь Полтавський художній музей імені Миколи Ярошенка, Національний музей історії України, Полтавський краєзнавчий музей, Літературно-меморіальний музей імені І. П. Котляревського та книгозбірня Полтавського національного педагогічного університету імені В. Г. Короленка. На виставці зі словом виступив і Олександр Коваль, заступник голови Полтавської обласної державної адміністрації.

Каріна Тютюнник,
Інтернет-видання «Полтавщина»
Вірне Козацтво

Навігація

Пошук


Останні публікації


ПО УКРАЇНІ


Службове

Справжня Україна