«Є багато шляхів до Москви, сір. Один з них веде через Полтаву»


Наполеон на березі Немана. Вторгнення в Російську іиперію

Вітчизняна війна 1812 має багато спільних рис з іншими війнами, в яких приймала участь наша держава. Наприклад, ось паралель з Вітчизняною війною 1941-1945 років. У 1812 році російська розвідка за два тижні до початку війни майже точно знала день і місце переходу кордону. Коли поляки з того боку Неману почали обстрілювати роз’їзди російських прикордонників і козаків, цар заборонив відкривати вогонь у відповідь. Були убиті і поранені. Першого козака застрелили 4 червня, за 8 днів до початку війни.

Увечері 11 (23) червня три роти з дивізії генерала Морана переправилися через Неман і зайняли село Понемунь на російській стороні. Першими на східний берег висадилися поляки. До них під’їхав російський прикордонний патруль:

– Стій, хто йде?
– Франція, – відповіли поляки.
– Що ви робите на нашій землі? Що вам взагалі тут потрібно?
– Відняти у вас Литву, Білорусію, відновити Польщу від моря і до моря.
– Бог вас покарає, – відповіли росіяни, після чого поляки припинили розмови і відкрили вогонь.

У наступні 3 дні Неман перейшли 220 тис. солдатів головних сил Наполеона.

Основні сили російських армій стояли в 100 км від кордону і відступали організовано. На другий день, коли Імператор Олександр був на балу в маєтку Леонтія Беннигсена під Вильно, кур’єр доставив йому депешу про початок війни. Цар велів балу не припиняти. Через день у Вильно був виданий маніфест про те, що, доки останній французький солдат залишатиметься на нашій землі, миру не буде.

Скільки Наполеон не намагався схилити Олександра до миру в ході кампанії 1812 року, цар залишався твердий. Втім, якось Олександр направив до Наполеона свого уповноваженого – генерала Олександра Балашова. Але Наполеон, мабуть, тоді бів не в настрої і замість розмов про мир попросив прибулого вказати йому вірний шлях на Москву. Російський генерал відповів: «Є багато шляхів до Москви, сір. Один з них веде через Полтаву» (ясно натякнувши на нищівну поразку, яку свого часу під Полтавою росіяни та українці завдали армії шведського короля Карла XII).

За матеріалами АіФ Білорусь
Вірне Козацтво

Навігація

Пошук


Останні публікації


ПО УКРАЇНІ


Службове

Справжня Україна