Виповнилося 200 років з початку Вітчизняної війни 1812 року


Початок війни. Військо Наполеона форсує Неман

200 років тому рано вранці 24 червня наполеонівська армія розпочала переправу через р.Німан, що була природним західним рубежем Російської Імперії. Загальна чисельність військ, що вторглися в Росію під прапорами Наполеона, складала понад 600 тис. чоловік, при більш ніж 1300 гарматах.

У “Великій армії” (так іменувалися об’єднані сухопутні сили Франції та її союзників, що брали участь в російській кампанії), окрім французів, воювали поляки, іспанці, португальці, італійці, голландці, пруссаки, хорвати, австрійці, бельгійці, а також представники дрібних німецьких монархій – баденці, гессенці, саксонці, баварці, вестфальці, мекленбуржці і так далі.

Їм протистояла російська армія, що налічувала 622 тис. чоловік, проте до моменту початку війни на західній межі знаходилася лише третина від цього числа. Російські війська, розділені перед війною на три угрупування, розташовувалися таким чином: 1-а Західна армія під командуванням Барклая де Толли знаходилася в районі Вільно, 2-а Західна армія, керована П.І.Багратионом – у Волковиська, 3-я армія Обсервації генерала А.П.Тормасова, була дислокована у Волинській губернії та прикривала південний захід країни.

Напад Франції на Росію був раптовим, але не був несподіваним – політичні та економічні протиріччя між державами безперервно наростали, тимчасовий союз двох найбільших європейських імперій виявився нетривалим і неефективним.

Вступаючи у війну, Наполеон планував закінчити її за 3 роки, відводячи рік на розгром головних сил Російської армії і окупацію західних губерній, рік – на захоплення центру країни, в тому числі Москви, і ще рік – на зайняття Петербургу. Проте, стратегія і тактика обрана російським командуванням, запеклий опір, який чинили загарбникам не лише війська, але і цивільне населення, великі втрати, понесені “Великою армією” вже в перші тижні війни, і ряд інших обставин, призвели до провалу цього задуму. Через 6 місяців французький імператор був вимушений покинути Росію із залишками деморалізованої “Великої армії”, що налічувала на той час за різними даними від 20 до 80 тис. чоловік. Понад 550 тис. наполеонівських солдатів опинилися в полоні або були вбиті.

Продовженням Вітчизняної війни 1812 р. стали Закордонні походи Російської армії, що завершилися за підтримки союзників по антифранцузькій коаліції вступом в Париж, усуненням Наполеона від влади та підписанням у 1814 році Паризької мирної угоди.

Ольга Кир`янова
Православна енциклопедія Седмиця
Вірне Козацтво

Навігація

Пошук


Останні публікації


ПО УКРАЇНІ


Службове

Справжня Україна