Бої на Волині: Кримне і Вижва. 12-13 серпня 1812 року


Генерал-лейтенант Юхим Гнатович Чаплиць, шеф Павлоградського гусарського полку12 серпня 1812 року загін генерал-майора Юхима Гнатовича Чапліця вступив в бій із австрійцями (дивізія центру генерал-лейтенанта барона Вінцента Ферреріуса Фрідріха Б’янкі (Vinzenz Ferrerius von Bianchi) в районі села Кримне (нині Старовижівського району), вимушений був залишити позиції і відійти до Вижви.

13 серпня в районі Вижви австрійський авангард (до 8 батальйонів) наздогнав і атакував загін генерал-майора Чапліця (Павлоградський гусарський, 28-й єгерський полки і один ескадрон Лубенського гусарського). В ході 18 годинного бою російські частини відбили усі атаки ворога.

Особливо відзначився 28-й єгерський полк, який під командуванням свого шефа генерал-майора Петра Яковича Корнілова багнетною атакою прорвав бойовий порядок австрійських військ і забезпечив вихід з оточення всього загону російської армії.

На допомогу Чапліцю були вислані Коливанський і Вітебський піхотні полки, які згодом увійшли до його загону.

Втрати російських військ в справі під Вижвою склали 30 чоловік вбитими (в т.ч. 3 офіцери) та 149 пораненими (в т.ч. 8 офіцерів).  Значних втрат зазнали і австрійці, лише до полону потрапили 34 вояки. По відбитті атак, загін Ю.Г. Чапліця відійшов до с. Шайно (нині с. Журавлине Старовижівського району).

За час відходу від Городечно війська 3-ї Обсерваційної армії провели з противником 13 більш-менш значимих боїв, в ході яких ворог втратив вбитими, пораненими і по¬лоненими до 11 тисяч чоловік. Такими втратами занепокоївся сам Наполеон і став вимагати пояснень у Шварценберга. Австрійський фельдмаршал такі пояснення надав:

 «…довелося штурмом оволодівати греблями і гатями, які являють собою єдино можливий шлях через болота…. і створюють сприятливі умови, для того, щоб малочисленними частинами зупинити набагато більші сили».

Сергій Яровенко,
Володимир-Волинський історичний музей
Вірне Козацтво

Навігація

Пошук


Останні публікації


ПО УКРАЇНІ


Службове

Справжня Україна