11.09.2012. Музею-панорамі “Бородінська битва” виповнилося 100 років!


Музей-панорама "Бородінська битва", 2012 рік

Один з самих вражаючих пам’ятників Вітчизняної війни 1812 року Музей-панорама “Бородінська битва” 11 вересня відмічає 100-річний ювілей свого заснування. Музей був відкритий в Москві в серпні 1912 року, коли Російськ імперія святкувала століття перемоги над наполеонівською Францією.

Музей, присвячений Бородінській битві, розташований сьогодні в знаковому місці. З одного боку – Уклінна гора, на якій Наполеон довго і безрезультатно чекав ключів від поверженої, як він вважав, Москви. З іншого боку – Тріумфальна арка, споруджена на честь перемоги російської армії над завойовником Європи.

Центральный експонат музею – панорамне полотно. Його автор Франц Рубо – російський художник-баталіст з французькими, до речі, коренями. Він зафіксував ключовий момент війни 1812 року – Бородінську битву. 12 годин тривала ця кровопролитна битва, в якій загальна чисельність російських і французьких військ налічувала близько 260 тисяч чоловік.

Полотно розташоване по кругу. Його довжина – 115 метрів, висота – 15 метрів. Загальна вага картини – близько чотирьох тонн. Це одна з найбільших картин у світі. Рубо працював над нею два роки: вивчав військові архіви, їздив на місце битви, щоб виконати завдання, поставлене перед ним самим Російським Імператором Миколаєм II. Художник розумів це завдання так: “Мати почуття битви, а не параду”.

“За сто років з моменту відкриття Бородінська панорама пережила багато чого”, – каже заступник директора музею Володимир Преснов і додає: ” В 1914 році почалася Перша світова війна. Відвідування музею різко впало. У 1918 році панорама закривається. Полотно скачується в рулон. Де він тільки не валявся! Коли фахівці через багато років його розкотили, то побачили страхітливу картину: небо було з’їдене гризунами, фарби вицвіли, полотно прогнило. Реставратори довго лікували полотно від різних грибкових захворювань. Прописувалося наново небо”.

18 жовтня 1962 року на Кутузівському проспекті панораму було знову відкрито. “Бородінська панорама – особливе місце. І не лише тому, що нагадує про військову славу Росії, – зробив висновок Володимир Преснов. – Споглядаючи її сьогодні, ти забуваєшся, відволікаєшся від мельтешіння і шуму сучасного життя, заспокоюєшся. Ти дивишся навкруги і починаєш наново прочитувати свою історію і розуміти себе самого”.

© Фото: РІА “Новини”, AP, FP, Олексій Нікольський
Вірне Козацтво

Навігація

Пошук


Останні публікації


ПО УКРАЇНІ


Службове

Справжня Україна