Предстоятель Руської Церкви очолив загальномосковські урочистості на честь 200-річчя перемоги у Вітчизняній війні 1812 року


Предстоятель Руської Церкви очолив загальномосковські урочистості на честь 200-річчя перемоги у Вітчизняній війні 1812 року

Святіший Патріарх Московський і всієї Русі Кирил очолив загальномосковські урочистості на честь 200-річчя перемоги у Вітчизняній війні 1812 року. Предстоятель Руської Церкви звершив Божественну літургію в кафедральному соборному Храмі Христа Спасителя — храмі-пам’ятнику героям війни 1812 року. Напередодні до Храму Христа Спасителя було принесено чудотворну Смоленську ікону Божої Матері, перед якою війська М.І. Кутузова молилися напередодні Бородинської битви. Святиня перебуватиме в Храмі Христа Спасителя до 14 вересня.

Його Святості співслужили: митрополит Крутицький і Коломенський Ювеналій; митрополит Саранський і Мордовський Варсонофій, керуючий справами Московської Патріархії; митрополит Волоколамський Іларіон, голова Відділу зовнішніх церковних зв’язків; архієпископ Бєлгородський і Старооскольський Іоанн, голова Синодального місіонерського відділу; митрополит Ставропольський і Невинномиський Кирил, голова Синодального комітету із взаємодії з козацтвом; архієпископ Істринський Арсеній; архієпископ Верейський Євгеній, голова Навчального комітету Руської Православної Церкви; архієпископ Сергієво-Посадський Феогност, голова Синодального відділу у справах монастирів і чернецтва; архієпископ Єгор’євський Марк, керівник Управління Московської Патріархії із закордонних установ; єпископ Іліан (Востряков); єпископ Никон (Миронов); схиєпископ Сергій (Залізницький); єпископ Видновський Тихон; єпископ Дмитровський Феофілакт; єпископ Бронницький Ігнатій, голова Синодального відділу у справах молоді; єпископ Солнєчногорський Сергій, керівник Адміністративного секретаріату Московської Патріархії; єпископ Ієронім (Чернишов); єпископ Смоленський і В’яземський Пантелеімон, голова Синодального відділу з церковної благодійності та соціального служіння; єпископ Балашихинський Миколай; єпископ Воскресенський Сава; єпископ Зарайський Костянтин; протоієрей Володимир Диваков, секретар Патріарха Московського і всієї Русі по м. Москві; протоієрей Димитрій Смирнов, голова Синодального відділу із взаємодії зі Збройними силами та правоохоронними установами; протоієрей Всеволод Чаплін, голова Синодального відділу із взаємин Церкви й суспільства; архімандрит Сава (Тутунов), заступник керуючого справами Московської Патріархії; архімандрит Феоктист (Димитров), представник Патріарха Болгарського при Патріархові Московському і всієї Русі; протоієрей Михаїл Рязанцев, ключар Храму Христа Спасителя; протоієрей Олексій Ющенко, представник Православної Церкви Чеських земель і Словаччини при Патріархові Московському і всієї Русі; намісники ставропігійних монастирів; благочинні та духовенство м. Москви і Смоленської єпархії.

На богослужінні були присутні голова Державної Думи ФЗ РФ С.Є. Наришкін, голова Синодального інформаційного відділу В.Р. Легойда, настоятелі та клірики храмів Московської єпархії, численні віруючі.

За Літургією співали Московський синодальний хор, хор Стрітенського ставропігійного монастиря та хор Храму Христа Спасителя.

Богослужіння транслювалося на екранах, встановлених на площі перед Храмом Христа Спасителя.

Після читання Євангелія митрополит Бєлгородський Іоанн оголосив Послання Святішого Патріарха Кирила до 200-річчя Вітчизняної війни 1812 року.

За Літургією були піднесені молитви за упокоєння душі «благочестивого государя імператора Олександра I і всіх вождів і воїнів наших, що в годину нашестя чужинців душу свою на Бородинському полі брані та в інших битвах за ближніх своїх і за Вітчизну нашу поклали».

Святіший Патріарх Кирил звершив ієрейську хіротонію протодиякона Олександра Агейкіна, клірика Храму Христа Спасителя. При звершенні таїнства хіротонії отця Олександра було піднесено в сан протоієрея з покладанням хреста з прикрасами.

Перед причащанням мирян митрополит Волоколамський Іларіон оголосив Спільне послання народам Росії і Польщі Предстоятеля Руської Православної Церкви Патріарха Московського і всієї Русі Кирила та голови Єпископської конференції Польщі архієпископа Юзефа Михалика, митрополита Перемишльського.

Після закінчення богослужіння Святіший Патріарх Кирил очолив хресний хід і молебень перед Смоленською іконою Божої Матері на паперті Храму Христа Спасителя.

***

Смоленська ікона Божої Матері, іменована Одигітрія («Путівниця»), має дуже давнє походження. Коли і ким її було принесено на Русь, достовірно невідомо. На рубежі XI-XII століть князь Володимир Мономах переніс ікону до Смоленська; відтоді вона має сучасну назву.

У 1812 році, перед початком Бородинської битви, чудотворний образ був принесений із Смоленська до Москви. У день битви ікону обносили хресним ходом навколо Білого міста, Китайгорода і Кремлівських стін.

Потім образ було переміщено до Лефортовського палацу, де перебували поранені воїни. Перед взяттям Москви французами святиню було відправлено до Ярославля, де вона залишалася до закінчення Вітчизняної війни 1812 року. З Ярославля ікону була повернено до Смоленська, де вона перебувала в Успенському кафедральному соборі до початку Великої Вітчизняної війни. Подальша доля стародавнього образа невідома.

Зараз на його місці в кафедральному соборі знаходиться чудотворний список Смоленського образа, що датується 1602 роком. У 1812 році під час залишення Смоленська він був узятий 1-ю артилерійською ротою капітана Глухова. З того часу і до вигнання французьких військ за межі Смоленської губернії ікона постійно знаходилася в 3-й гренадерській дивізії. 25 серпня 1812 року, напередодні Бородинської битви, за розпорядженням головнокомандувача М.І. Кутузова святиня була обнесена по всіх рядах військ, і в присутності головнокомандувача і всієї армії перед нею було відправлено молебень із колінопреклонінням.

Прес-служба Патріарха Московського і всієї Русі
Фото: С. Власов, К. Новотарський
Вірне Козацтво

Навігація

Пошук


Останні публікації


ПО УКРАЇНІ


Службове

Справжня Україна