1-й Український козачий полк


1-й Український козачий полк

1-й Український козачий полк (пізніше відомий під назвою Першого Українського уланського полку) сформований у червні 1812 року в Махновці з жителів Махновського, Сквирського, Радомисльського і Липовецького повітів Київської губернії. Командиром полку був призначений майор (з 1 червня 1813 р. – підполковник) Антон Станіславович фон Піхельштейн. Полковий однострій – козачого зразка в синьо-малинових кольорах. Озброєння козака – шабля, пістоль, уланська піка. До складу полка також входили фланкери, озброєні штуцерами.

На початку жовтня 1812 року полк прибув з Тульчина у Брест-Литовськ. На 6 жовтня в полку за списком значилося 3 штаб-офіцери, 25 обер-офіцерів, 88 унтер-офіцерів, 17 сурмачів, 1168 козаків. Після прибуття в діючу армію полк утримував аванпостну лінію на межі з герцогством Варшавським.

Граф Іван Осипович Вітт (де Вітте) 20 жовтня полк у складі леткого загону під командуванням полковника графа Івана Осиповича Вітта (де Вітте) переправився через Західний Буг і рушив в рейд у напрямі Варшави. В ході рейду загін знищував магазини, дрібні гарнізони, розгоняв рекрутські команди і брав участь у боях з польсько-саксонськими військами: 5 листопада – під Лосицею, 10 листопада – при містечку Мендзержець, 20 листопада – при містечку Бяла. 1 грудня загін повернувся у Брест-Литовск. У грудні полк брав участь в операціях проти австро-саксонських військ. 24 грудня полк переведений в кавалерійський корпус генерал-ад`ютанта князя В.С.Трубецького.

Битва при ЛютценіУ 1813 році 1-й Український козачий полк у складі 1-ої Західної армії брав участь у боях: 1 лютого – при місті Калиші, 20 квітня – при місті Лютцені, 8-9 травня – при Бауцені. У травні полк був направлений на допомогу військовії поліції.

Бій при Бауцені

У кінці липня 1-й Український козачий полк було включено до складу Української козачої дивізії під командою генерала графа де Вітте. У складі цієї дивізії полк приєднався до Сілезької армії.

В цей період полк вбрав участь у боях: 14 серпня – при річці Кацбаху; 15 серпня – при Пільграмсдорфі; 21 вересня – при містечку Вартенбурзі; 4-7 жовтня – при місті Лейпцігу; потім переслідував ворога до річки Рейн. 22 грудня полк переправився через Рейн і 23-го числа зупинився в Обер-Ульмі, а 24-го грудня виступив до фортеці Майнц.

"Битва Народів" під Лейпцигом

1814 рік. З 1 по 28 січня 1-й Український козачий полк брав участь у блокаді фортеці Майнц, а потім виступив через Цвейбрюк, Нансі і Вітрі на з’єднання з Силезькою армією і взяв участь у боях на території Франції: 22 лютого – при Суассоні; 25 лютого – при Лаоні.

1-й Український козачий полк8 березня полк був спрямований в Арденский департамент для приборкання збройного повстання, що несподівано спалахнуло на окупованих територіях.

Після закінчення військових дій 1-й Український козачий полк включено в 4-й кавалерійський корпус 4-го Окремого корпусу. 30 серпня 1814 р. полку даровані 25 срібних труб з написом: “За відмінність у війні з Французами 1812, 1813 і 1814 роки”.

Після війни (у 1816 році) 1-й Український козачий полк було переформовано до складу 6 діючих і 1 запасного ескадронів і перейменовано на 1-й Український уланський полк.
Вірне Козацтво

Навігація

Пошук


Останні публікації


ПО УКРАЇНІ


Службове

Справжня Україна