Філателістична експозиція на виставці «Герої Вітчизняної війни 1812 року»


Блок марок "Українське козацьке військо", 2010 рік, Пошта України

Сумська дирекція УДППЗ «Укрпошта» тісно співпрацює з філателістами обласного центру. Поштовики вдячні палкому пропагандисту філателії, заслуженому працівнику культури України, директору Сумського обласного краєзнавчого музею, людині, яка багато років колекціонує поштові марки, Владиславу Терентьєву. Адже саме Владислав Сергійович завжди поповнює виставкові експозиції музею тематичними філателістичними добірками. От і нещодавно, коли в обласному краєзнавчому музеї відкрилася виставка «Герої Вітчизняної війни 1812 року», у її складі був і цікавий філателістичний куточок. 

Виставка «Герої Вітчизняної війни 1812 р.» присвячена 200-річчю участі Сумського, Охтирського гусарських і Глухівського кірасирського полків (Охтирка і Глухів – райцентри сучасної Сумщини) та жителів Сумщини у боротьбі з армією Наполеона.

Філателістична експозиція на виставці «Герої Вітчизняної війни 1812 року»

Військові дії на території сучасної Сумщини у той час не велися. Але у складі діючої російської армії героїчно воювали Сумський, Охтирський гусарські та Глухівський кірасирський полки. Власне, матеріали виставки розповідають про героїв війни 1812 р., біографічно пов’язаних із Сумщиною, командирів Сумського гусарського полку Олександра Сеславіна та Івана Дорохова, прославлених партизан Єрмолая Четвертака, який був родом із сучасної Сумщини, охтирського гусара, поета Дениса Давидова…

В експозиції представлені зброя та амуніція першої половини ХІХ ст., нагородні та пам’ятні медалі війни 1812 р., документи, книги, оригінальні літографічні роботи ХІХ ст., присвячені подіям війни. Виставку прикрашають рідкісні експонати: кухоль у вигляді голови Наполеона виробництва місцевого заводу А. Миклашевського в селі Волокитине (нині Путивльського району), тарілка з портретним зображенням генерала М. Платова, прапор конотопского ополчення 1812 р. (Конотоп – райцентр сучасної Сумщини) та гармата того часу.

Блок білоруських марок, присвячених війні 1812 року

Яскравим доповненням до цієї унікальної експозиції стала і збірка філателістичних матеріалів України, Росії та інших країн, присвячених подіям війни 1812 р.

За словами Владислава Терентьєва, музейники засобами філателії та філокартії намагалися відобразити зв’язки Сумщини з подіями 1812 року. Так, Денис Давидов 1804 р. відвідав Суми, а пізніше його призначили командиром Охтирського гусарського полку. На виставці представлені численні марки та конверти з портретом Давидова. Окрім того, є блок марок Росії із зображенням батальних сцен боїв, у яких брав участь Охтирський гусарський полк.

Також на виставці представлені марки із зображеннями Кутузова (найстаріша у цій збірці «кутузівська» марка датується 1946 р.). Цікавою для сумчан є марка, де зображено фрагмент пам’ятника Кутузову в Москві. На барельєфі цього пам’ятника вирізьблено і портрет Сеславіна – командира Сумського гусарського полку.

Блок марок, присвячених Барклаю де Толлі

Окрім того, на марках відтворен портрети Наполеона, Барклая де Толлі, інших героїв війни 1812 р. Вони виготовлені за часів СРСР і в сучасних Росії та Україні.

Як екзотичні представлені марки Франції, Куби, Еквадору, Монако, Екваторіальної Гвінеї, що відтворюють форму воїнів російської армії та імператорської гвардії армії Наполеона.

"Наполеонівський" блок марок. Республіка Мозамбік

Окрім марок, на виставці представлено конверти (чимало і зі спецпогашенням) і листівки. На них – портрети героїв тієї далекої війни та батальні сцени. Досить цікавою є поштова картка із зображенням славнозвісної картини «Військова рада у Філях» художника Ківшенка. Виявляється, серед учасників тієї наради був генерал Петро Коровніцин (мав родовий маєток в Охтирському повіті).

Словом, як зазначив директор Сумської дирекції Володимир Криштоп, тематичні марки, конверти та листівки доповнили експозицію виставки. Вони показали, якою цікавою, історично наповненою, пам’ятною може бути поштова марка.

Найближчим часом дирекція планує відкрити в Сумах філателістичний центр. У ньому обов’язково проводитимуться різноманітні філателістичні виставки, а сумчани і гості міста пересвідчаться в тому, яким цікавим і захопливим може бути світ філателії.

Інформація Сумської дирекції Укрпошти
Вірне Козацтво

Навігація

Пошук


Останні публікації


ПО УКРАЇНІ


Службове

Справжня Україна