Цікавий план на 875 наполеонівських гармат і виставка в Московському Кремлі


Московський Кремль. Наполеонівські гармати під стіною Арсеналу

Серед сюжетів, так чи інакше пов’язаних з російсько-французьким протиборством двохсотрічної давності, особливе місце займає драматична історія захоплення і розграбування військами Наполеона Московського Кремля. Про це багато хто начувся, але хронікальні подробиці тих подій відомі в основному музейним фахівцям. Вони і вирішили, користуючись ювілейною оказією, поділитися з широкою публікою своїми знаннями, а заразом і продемонструвати деякі артефакти, що ілюструють устої епохи.

Виставка в парадному фойє Збройової палати не замахується на масштабні узагальнення і панорамні огляди, як це було у разі нещодавно відкритого Музею Вітчизняної війни 1812 року, проте свою локальну тему відпрацьовує усебічно.

Збитки, завдані пам’ятникам Кремля окупантами, були величезними, але могли виявитися куди значнішим, коли б не прозорливість і самовідданість тодішнього глави Збройової палати Петра Валуєва. Усупереч вказівкам московського градоначальника графа Федора Ростопчина, який навіть чути не бажав про можливу здачу міста, і що забороняв будь-яку підготовку до евакуації, Валуїв із співробітниками таємно від влади упакували усі експонати, що входили в реєстр музею, сформували обоз і перед самим вступом французів в Первопрестольну покинули місто, попрямувавши в Коломну. Звідти царські регалії і православні святині по воді дісталися до Нижнього Новгорода, де для них вже було приготовано надійне сховище.

Не прояви Петро Валуев токої впертої наполегливості, скарби Збройової палати напевно виявилися б розграбовані або частково знищені, як це сталося з іншими кремлівськими реліквіями і пам’ятниками, що залишилися поза евакуаційними списками. Кремль, перетворений на тимчасовий штаб французького командування і резиденцію самого Бонапарта, неабиякою мірою розділив долю всього міста – що не було розкрадене, те згоріло.

Більше того, при відступі своєї армії Наполеон віддав наказ про знищення усього архітектурного ансамблю Кремля. Вибухами була зруйнована дзвінниця Івана Великого, Водовзводна башта і ділянка стіни, частина будівлі Арсеналу. Повністю вигорів інтер’єр Успенського собору. Лише російська кавалерія, що лише приспіла, під командуванням генерал-майора Івана Іловайського, врятувала Кремль від повного зруйнування.

Цілий ряд експонатів нинішньої виставки прямо або побічно нагадує про ті події. Тут можна побачити листи двох імператорів, Наполеона і Олександра, що містять оперативні вказівки підлеглим, справжній журнал обліку музейних пам’ятників, який служив керівництвом при евакуації Збройової палати, полотна і гравюри з тодішніми видами Кремля і зображенням перипетій окупації. Не обходиться виставка і без демонстрації військових нагород – у тому числі легендарного хреста Св. Георгия I ступеню, від якого Государ Олександр Павлович із скромності відмовився, не знайшовши свої заслуги гідними такої нагороди.

Втім, матеріал експозиції охоплює і пізніші обставини – неабиякою мірою для того, щоб протиставити безчинствам французької армії в Москві рицарську поведінку російських військ в Парижі. Наприклад, комплект нагородної зброї, вручений паризькою міською радою тимчасовому губернаторові міста Остен-Сакену, виразив вдячність жителів Парижу за спокій і безпеку.

В якості окремої новели можна сприймати історію з монументом, що передбачався в Кремлі на честь перемоги над Наполеоном. Майже відразу після видворення французьких військ з Росії цар повелів звозити в Москву трофейні гармати, щоб спорудити з них пам’ятну колону. Наказ виконувався із завзятістю, і за декілька років вдалося зібрати воєдино 875 гармат – ледь не усю артилерію, з якою Бонапарт вторгся в російські межі.

Існував цілий ряд проектів монумента (ці плани та ескізи доступні зараз для озайомлення), проте планам так і не судилося реалізуватися – не вистачило можливостей казни. Трофейні гармати по цю пору складені штабелями уздовж кремлівського Арсеналу. Щоб відвідувачі не забували про їх походження, до ювілею Вітчизняної війни 1812 року співробітники музею повернули первинні таблички, що сповіщали про тріумфальний характер цього видовища.

Дмитро Смолев
Вірне Козацтво

Навігація

Пошук


Останні публікації


ПО УКРАЇНІ


Службове

Справжня Україна