Кам’янець-Подільський та Поділля у Вітчизняній війні 1812 року


Кам'янець-Подільська фортеця. Сучасний вигляд

Визначною датою для Кам’янця-Подільського був 1793 рік, коли місто над Смотричем, як і все Поділля, увійшло до складу Російської держави. Здійснились віковічні мрії жителів нашого краю про возз’єднання з братнім російським народом, відкрились перспективи економічного, політичного і культурного співробітництва. Але перспективи цього розвитку були затьмарені подіями 1812 року: наполеонівська армія вторглася на територію Росії.

 Кам'янець-Подільська фортеця. Гравюра XVII ст.

Ще до початку війни у місті і навколишніх селах нашого краю відчувалося дихання наступаючої воєнної грози. Про це красномовно свідчили непоодинокі факти засилки Наполеоном ще в 1810 році в українські губернії шпигунів і диверсантів. Так, на підставі повідомлення подільського губернатора Лошкарьова, голова Державної ради дійсних таємних радників князь Лопухін доповідав Олександру І, що “перед початком війни виявлено юрбу підпалювачів, які знищували вогнем села, містечка і навіть деякі міста”.

Кам'янець-Подільський. Малюнок початку XIX ст.

Внаслідок такої пожежі потерпіло й місто Кам’янець-Подільський. Наполеон добре розумів стратегічне значення міста і тому не залишив його поза своєю увагою. Ще в 1807 році французький імператор цікавився Кам’янцем-Подільським. Він через свого міністра закордонних справ Талейрана обговорював з польським урядом, утвореним у Варшаві, можливість повстання в м.Кам’янці-Подільському: Наполеон навіть обіцяв польському урядові допомогу в тридцять тисяч війська на молдавсько-українському кордоні. Польські магнати звернулися до Талейрана з особистим меморадумом, в якому наполягали, щоб Наполеон вислав корпус французького війська в район Меджибожа-Кам’янця.

Кам'янець-Подільський. Козаки. Фестиваль воєнно-історичної реконструкциї

Але жителі міста і Поділля не хотіли бути поневоленими чужоземцями. І коли царський уряд оголосив указ від 5 червня 1812 року про формування козачих полків, Кам’янець-Подільський став центром формування 4-го козачого полку, в який охоче записувались місцеві жителі. Слід відзначити, що майже за 40 днів полк був сформований у кількості 1200 чоловік під командуванням полковника Мініцького і відправлений у 3-ю Західну армію. Полк прославився у Вітчизняній війні 1812 року, зокрема при взятті Брест-Литовського. За ратні подвиги на полях битв всі вищі та штабні офіцери полку були відзначені військовими нагородами держав-союзниць.

Паралельно з полком у Кам’янецькому та інших повітах Подільської губернії з місцевого населення почалося формування ополчення “Лїсова сторожа”. Ополчення теж сформували за короткий час. “Лісова сторожа”, яка прирівнювалася до козаків, нараховувала 354 чоловіки. Ополченці проводили розвідку, супроводжували обози і військовополонених, доставляли провіант в діючу 3-ю армію.

Кам'янець-Подільська фортеця

Отож, зробили свій внесок у добру справу перемоги над загарбницькою наполеонівською армією і жителі Кам’янця-Подільського і всього Поділля. Пам’ятали про це наші предки, пам’ятаємо ми, нинішні, не забудуть і наші правнуки.

За публікаціями С.Гуменюка, В.Cороканя, В.Гринчуцького
Фото: Karpaty-tour.com
Вірне Козацтво

Навігація

Пошук


Останні публікації


ПО УКРАЇНІ


Службове

Справжня Україна