Річний звіт про основні заходи, що пройшли в Україні з нагоди 200-річчя перемоги у Вітчизняній війні 1812 року
У 2012 році в Україні відзначено 200-річчя Вітчизняної війни 1812 року. На виконання наказу Міністерства освіти і науки, молоді та спорту України № 408 від 03 квітня 2012 року, згідно з Планом заходів з підготовки та відзначення у 2012 році 200-річчя Вітчизняної війни 1812 року, в Україні організовано та проведено ряд заходів присвячених знаменній даті.
25-26 квітня 2012 року відбулась Міжнародна науково-практична конференція «Актуальні питання вітчизняної світової історії та історії науки: пошуки, роздуми, знахідки» (Східноукраїнський національний університет ім. Володимира Даля, м. Луганськ) спільно з Бєлгородським державним університетом (Російська Федерація), Волгоградським педагогічним університетом (Російська Федерація), Омським державним технічним університетом (Російська Федерація), Празьким університетом політичних досліджень (Чехія).
Організовано та проведено Всеукраїнську науково-практичну конференцію «Історична пам’ять: суспільний феномен, поле громадської консолідації, перспективи досліджень» (1 червня 2012 року, Уманський державний педагогічний університет ім. Павла Тичини, м. Умань, Черкаська обл.) спільно з Українським інститутом національної пам’яті (м. Київ).
Пройшла Міжнародна науково-практична конференція «Знаки питання в історії України» (5-7 квітня 2012 року, Ніжинський державний університет ім. Миколи Гоголя, м. Ніжин, Чернігівська обл.) спільно з Інститутом історії України НАН України, Барановичським державним університетом (Білорусь), Брянським державним університетом ім. І. П. Петровського, Брянською державною сільськогосподарською академією, Московським психолого-соціальним університетом (Росія), Телавським державним університетом ім. Я. Гогебашвілі (Грузія).
5 грудня 2012 року в Інституті історії України Національної академії наук України відбулася Міжнародна науково-практична конференція «Вітчизняна війна 1812 року: погляд крізь віки».
Одними з основних напрямків роботи конференції були: відображення подій 1812-1814 рр. у творах літератури та мистецтва; участь вихідців з українських губерній Росії в оборонних боях; контрнаступ армій М. І. Кутузова й участь у ньому уродженців Волинської, Подільської, Київської, Харківської, Полтавської, Чернігівської, Катеринославської, Херсонської і Таврійської губерній; наслідки та уроки війни 1812 року для України та світу.
Окрім цього, практична частина конференції для методистів ОІППО включала питання щодо висвітлення Вітчизняної війни 1812 року в підручниках з історії України та всесвітньої історії; розглядалися сучасні методичні підходи у викладанні зазначеної теми.
Інститутом післядипломної педагогічної освіти Київського університету ім. Б. Грінченка підготовані дидактичні матеріали для проведення уроків у 9-ому класі за темою «Війна 1812 року».
Також проведено науково-практичну студентську конференцію «До 200-річчя Вітчизняної війни 1812 року» (квітень 2012 року, Київський національний університет ім. Тараса Шевченка, м. Київ).
Організовано круглий стіл «Вітчизняна війна 1812 року і Україна» (травень, Дніпропетровський національний університет ім. Олеся Гончара).
Відбулася Міжвузівська конференція «Україна і Волинь у наполеонівських війнах початку ХІХ ст.» (11-12 травня 2012 року, Волинський національний університет ім. Лесі Українки, м. Луцьк) спільно з Волинським краєзнавчим музеєм, Луцьким національним технічним університетом.
17-18 травня 2012 року організовано Міжнародну науково-практичну конференцію «Война 1812 года: события, судьбы, память» у м. Вітебськ (Білорусія). У конференції взяли участь представники Національного університету державної податковової служби України (м. Ірпінь, Київської обл.) та Ніжинського державного університету ім. М.В.Гоголя (м. Ніжин, Чернігівська обл.).
Спільно з архівними службами Російської Федерації взято участь в організації виставки в м. Москва «200-річчя Вітчизняної війни 1812 року». Експозиція, представлена в музеї, відображає передісторію протиборства Російської держави з Францією до 1812 року, а також представляє образ самої війни і періоду, коли Європа була звільнена від влади Наполеона. На виставці представлено більше двох тисяч різних експонатів, зокрема уніформу і озброєння сторін, які беруть участь у війні, різні карти і документи, а також предмети декоративно-прикладного мистецтва і військового побуту. Виставку відвідала делегація українських архівістів на чолі з Заступником Голови Укрдержархіву О.В.Музичук.
В навчальних закладах України заплановано та проводяться цикли бесід, уроків, літературні години та години спілкування, тематичні лекції, присвячені 200-річчю Вітчизняної війни 1812 року.
Працюють бібліотечні виставки, експозиції, фотовітрини.
З 11 вересня 2012 року в Національній історичній бібліотеці (НІБ) України почала працювати книжкова виставка «Історія війни 1812 року». Експозиція виставки складається з кількох тематичних розділів: «Війна 1812 року і Російське суспільство», «Герої 1812 року» та «Війна 1812 року в іноземних виданнях».
Студентська та учнівська молодь мала змогу відвідати музеї, де представлені виставки з зазначеної тематики.
З 5 вересня по 31 жовтня 2012 року до 200-річчя Вітчизняної війни 1812 року в Чернігівському історичному музеї імені В. В. Тарновського працювала виставка «Вітри Бородінського поля».
Навчальними закладами м. Києваорганізовані виставки учнівських робіт «Наш край у роки війни 1812 року: події, учасники». Проведено екскурсії до історичного музею, позакласні заходи «Участь українського козацтва у подіях війни 1812 року».
20 вересня в Сумському обласному краєзнавчому музеї відкрилася виставка «Герої Вітчизняної війни 1812 року», приурочена до 200-річчя участі Сумського, Ахтирського гусарських і Глуховського кірасирського полків, а також жителів Сумщини у боротьбі з армією Наполеона. На виставці представлено амуніцію, нагороди, документи, книги, листівки, сувеніри.
Відбувся перегляд художніх фільмів, пов’язаних з історичними подіями 1812 року.
В навчальних закладах Криму пройшов тематичний кінопоказ присвячений 200-річчю Вітчизняної війни 1812 року. У рамках акції учні та студенти змогли побачити фільми «1812 рік» Василя Гончарова, «Кутузов» Володимира Петрова, «Гусарська балада» Ельдара Рязанова, «Війна і мир» Сергія Бондарчука, «Ескадрон гусар летких» Станіслава Ростоцкого. Чекали глядачів і прем’єри фільмів « Уланська балада», «1812» та «Багратион».
На базі Київської спеціалізованої школи № 20 за підтримки Всеукраїнського освітнього порталу України «Щоденник.ua», Міністерства освіти і науки, молоді та спорту України, Інституту інноваційних технологій і змісту освіти та Російського центру науки та культури в Україні пройшов історичний інтернет-квест «Війна 1812 року та Україна».
Завдяки можливостям сайту «Щоденник.ua», ініціативу підхопили школярі з різних регіонів України. Конкурс, розпочався 4 жовтня 2012 року та тривав майже два місяці.Учасники мали можливість не лише давати відповіді на запитання а й залишати свої коментарі, обговорювати між собою спірні питання та разом вирішувати складні завдання. У квесті взяли участь 2000 учнів середніх та спеціалізованих шкіл, ліцеїв і гімназій.
Завдання квесту «Війна 1812 року та Україна» включали наступні тематичні напрямки: військові дії; історичні постаті; пам’ятки історії культури, пов’язані з учасниками війни; мистецьке осмислення війни 1812 року.
Журі визначило переможців, які невдовзі отримають дипломи та цінні подарунки від Центру культури та історії «Парк Київська Русь», Всеукраїнського освітнього порталу «Щоденник.ua» та Російського центру науки та культури в Україні.
З метою підвищення пізнавального інтересу до героїчного минулого, поширення та поглиблення знань про єдиний культурний, історичний та науковий україно-російський простір, формування патріотичної та громадської свідомості у школярів та студентів, виявлення та підтримки талановитої молоді, відбулась історична олімпіада «1812 рік та Україна», присвячена 200-річчю історичної події – Вітчизняній війні 1812 року, ініційована Посольством Російської Федерації в Україні, Російським центром науки та культури в Україні, Міністерством освіти і науки, молоді та спорту України. На конкурс надійшло 175 робіт, із яких 75 відзначені грамотами, 15 переможців нагороджені подорожжю до м. Санкт-Петербург.
Серед конкурсних робіт студентів та молодих викладачів було відзначено 10 кращих робіт. Переможці мали можливість взяти участь в Міжнародному Молодіжному історичному форумі у Москві (23-27 квітня 2012 року) та Санкт-Петербурзі (21-26 травня 2012 року). У географії делегації України були представлені Київ, Донецьк, Сімферополь, Львів, Умань, Вінниця.
29-30 вересня 2012 року в Києво-Печерській лаврі відбувся захід, присвячений 200-річчю Вітчизняної війни 1812 року. В рамках свята пройшли: поминальний молебен; відкриття виставки «Україна у Вітчизняній війні 1812 року» (26 вересня); військово-історична реконструкція таборів російської та французької армій 1812 року; молодіжний бал «И вечной памятью двенадцатого года». Зазначені заходи були висвітлені у фахових та освітянських виданнях.
Крім того, в науково-практичному журналі «Архіви України» до 200-річчя Вітчизняної війни 1812 року видано ряд публікацій: Т.А.Клименко «Вітчизняна війна 1812 року та декабристський рух на Черкащині»; А.В.Морозова «Військовополонені армії Наполеона в Чернігівській губернії».
На Київському віртуальному заводі Arsenal, в рамках програми надання благодійної допомоги важливим освітнім, науково-дослідницьким, культурологічним та соціальним інтернет-проектам, створений веб-сайт, присвячений 200-й річниці перемоги у Вітчизняній війні 1812 року.
Звіт підготовано Інститутом інноваційних технологій і змісту освіти
Читайте також:
- В Москві відбулося урочисте відкриття пам`ятника Імператору Олександру Першому
- В Бродах бандеро-фашистські варвари демонтували пам`ятник Михайлу Кутузову
- У Москві відбулося урочисле відкриття пам’ятника козачому отаману Платову
- Выставка «Под сенью двуглавых орлов. Военный союз Российской и Австрийской империй. 1813–1815»
- В Молдові буде встановлено пам’ятник Імператору Олександру I