Медаль «За узяття Парижу»


Медаль “За узяття Парижу 19 березня 1814 року” була заснована маніфестом Імператора Олександра I на честь узяття Парижу російськими військами 30 березня 1814 року.

Медаль «За узяття Парижу»

На лицьовій стороні медалі поміщено погрудне, управо обернене, зображення Олександра I в лавровому вінку і в сяйві променистого “всевидющого ока”. На зворотній стороні, по усьому обводу медалі, в лавровому вінку – п’ятирядковий напис: “За узяття Парижу 19 березня 1814”.

Медаль призначалася для нагородження усіх учасників узяття французької столиці – від солдата до генерала. Але вона не була ним вручена: з відновленням династії Бурбонів російський імператор визнав недипломатичним випуск у світ цієї медалі, яка б нагадувала Франції про минулий крах її столиці. І тільки через 12 років медаль була роздана учасникам кампанії 1814 року по велінню нового Імператора Миколи I, який напередодні річниці вступу росіян в Париж, 18 березня 1826 року, повелів освятити цю медаль на гробниці свого брата Олександра I.

Видача нагороди ветеранам війни почалася 19 березня 1826 року і тривала до 1 травня 1832 року. Всього було видано більше 160 тисяч медалей. Природно, що на портретах героїв Вітчизняної війни 1812 року, які були написані до 1826 року, ця медаль відсутня серед інших нагород.

Медаль виготовлялася з срібла. Існували в основному три її різновиди за розміром: загальновійськова – діаметром 28 і 25 мм і для нагородження кавалеристів – 22 мм (подібна медаль, що належить знаменитому партизанові 1812 року Денису Давидову, зараз зберігається в Петербурзькому воєнно-історичному музеї).

Існували також різновиди цієї медалі зменшених розмірів – 12, 15, 18 мм. Це фрачні медалі для носіння на цивільному одязі (так звані фрачники).

Носили медаль на грудях на уперше введеній комбінованій Андріївсько-георгіївській стрічці. Вона була звичайної ширини, але складалася як би з двох вузьких стрічечок: Андріївської (блакитної) і Георгіївської (помаранчево-чорної).




Вірне Козацтво

Навігація

Пошук


Останні публікації


ПО УКРАЇНІ


Службове

Справжня Україна